Torta

Torte me lajthi

Përbërësit: 5 te bardhe te vezes 5 luge sheqer Nje vanilje sheqer 5 luge lajthi te bluara Nje qese pluhur paste 5-6 luge uje te nxehet Gjysem luge nescafe Perberesit per kremin: 5 te verdha te vezes 5 luge sheqer 80 gr qokollate qumeshti 150 gr margarine 200 ml ajke e embel Gllazura: 100 ml …

Torte me lajthi Read More »

Torte Zebër

Perberesit: 4 veze 1 gote uji sheqer 1 gote vaj 1 gote qumesht 2 gota miell 2 luge kakao 1 pluhur paste 1 sheqer vanile Pergaditja: Se pari kallepi ku do te piqet embelsira duhet te lyhet me yndyre dhe te permillet.Pastaj tundim vezet me sheqer dhe sheqervanile derisa te shkrihet sheqeri dhe pastaj shtojme …

Torte Zebër Read More »

Torte me Banane

Perberesit per nje torte:  130 gr miell 150 gr sheqer 100 gr gjalp ne temperature ambienti 2 veze te medha 3 banane te pjekura 2 luge te vogla pluhur pjekes(rreth 60 gr) 1/2 luge te vogel kanelle 1 bustine vanilje 100 gr arra(ose bajame) pak kripe sheqer pluhur per dekorim. Përgatitja: Rrahim gjalpin e zbutur …

Torte me Banane Read More »

Tortë

Se di për juve, ama për mua personalisht e diela është ditë ideale për me gatu, me qëllu të dielen mbasdite në shpi, edhe mos me pas shumë njerz andej, është gati se e pamundur mos me pas tortë në  mendje. Dje përveç që u plotësojshin kto dy kushte torta ishte prezente edhe n’mendjet e …

Tortë Read More »

Tortë Shahu

Përbërësit për shtresen e verdhë: 3 ve 4 lugë sheqer 4 lugë uje të ftohet 4 lugë vaj 5 lugë miell ½ pluhur paste (pecivë) Përbërësit për shtresen e errët: 3 ve 4 lugë sheqer 4 lugë ujë të ftohët 4 lugë vaj 3 lugë miell 2 lugë kakao ½ pluhur paste Kremi: 300 ml …

Tortë Shahu Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME