Ëmbëlsira

Mufins

Perberesit: 4 veze 4 filxhana sheqer 3 filxhana vaj 3 filxhana kos 1 sheqer vanileje 1 levore limoni ne rende 7 filxhana miell 1 gjysem qese pluhur paste Gatimi: Te gjithe perberesit perzihen fillimisht dhe ne fund hidhet mielli gradualisht dhe perzihet mire. Masa hidhet ne tepsi te muffinsave. Ne forma te tepsise vendoset dy …

Mufins Read More »

Akullore me Portokall

Përbërësit: 40 g pana, 250 g sheqer, 6 portokalle, 1 limon, 1 gotë qumësht, 1 gotë e vogël lëng mandarinash, 1 gotë e vogël lëng portokalli. Gatimi: Lani portokallet dhe limonin, thajini dhe fërkojini lehtë lëkurat mbi sheqer që të marrë aromë. Ndajini përgjysëm portokallet, shtrydhini, filtrojini lëngun, hidheni në një tigan, shtoni gjithë sheqerin …

Akullore me Portokall Read More »

Akullore me Cokolate

Përbërsit për 6 persona: 100 g çokollatë, 120 g sheqer, 6 të verdha veze, 3/4 L qumësht. Gatimi: Zieni qumështin. Në një tigan tretni në banjo-mari çokollatën e grimcuar me disa lugë qumësht të nxehtë dhe pastaj hidheni kremin e përftuar në qumështin e mbetur. Në një tenxhere punoni të verdhat e vezëve me sheqerin derisa …

Akullore me Cokolate Read More »

Tiramisu

Përbërësit: – 4 të verdha vezësh – 3/4 filxhani, sheqer – 1 filxhan djathë mascarpone – 1 1/2 filxhan me ajkë qumshti (whipping cream) – 2 filxhanë me kafe të fortë (e zieni dhe më pas lëreni të ftohet ) – 1/2 filxhan Kahlua (pije me bazë kafeje dhe pak alkool) – 30-36 biskota – …

Tiramisu Read More »

Çokollata me Mjalte

Keto çokollata jane shume te shpejta ne pergatitje dhe shume te shijshme (eh si mund te jene çokollatat ndryshe:) Perberesit: Per 20-25 cope çokollata: 6 luge kakao 6 luge qumesht 1 luge gjalpe 3 luge (ose sa te doni ju) mjalte Perzijni mire te gjitha elementet e mesiperme sa t’ju formohet nje lloj mase nga …

Çokollata me Mjalte Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME