Ëmbëlsira

Torte me Lajthi

            Punojeni gjalpin me sheqer, derisa të behet shkumë (përdorni më mirë mikserin). Futini të verdhat e vezëve, një e nga një, miellin (duke e hedhur ne forme shiu) dhe në fund majanë. Hidhni lajthitë dhe çokollatën të grira bashke; rrihini në shkume të bardhat me pak kripe dhe ia …

Torte me Lajthi Read More »

Bakllave

                Perberesit: Për një tepsi nevojiten 1 kg petë per bakllava, 250 g margarinë ose gjalpë Për shtresën e parë nevojiten * 125 g margarinë * 2 vezë * gjysmë gote (uji) sheqer * gjysmë luge bakin. Të gjitha këto përzihen mirë pastaj shtohen 8-10 lugë miell të egër.

Banana Split

  Perberesit: – 4 banane – 100 gr arra te bluara – 12 topeza akullore – zhelatin ose zhele – 200 ml. shllag ( whipped cream) Gatimi: Ne një tas për perzierje vendosim shllagun dhe e perziejme me mikser.  Ne pjaten për servim te banana splitit vendosim 3 topa akullore. Bananen e pastrojme dhe e …

Banana Split Read More »

Biskota Çaji

Perberesit: 4 gota uji miell; 1 filxhan çaji sheqer; 1 filxhan çaji gjalpë; 2 kokrra vezë; gjysmë lugë kafeje sodë; 1 filxhan kafeje kos ose ujë; 2 lugë gjellë arra të grira.

Rollade

Për të ngrënë një ëmbëlsirë të mirë si për shije ashtu edhe për bukuri duhet që të merrni këta perberes: 5 vezë, 15 lugë sheqer, 5 lugë vaj, 5 lugë kakao, 1 puding çokollate, 15 lugë miell, 1 ‘detektiv’ për brumë dhe 1 sheqer vanilje. (Te këta artikuj përdoret sasia e lugës që hamë) Të …

Rollade Read More »

Gurabija me Cokollate

Përbërësit: – 2 vezë, – 2 filxhanë sheqer, – 2 filxhanë vaj, – 1 gotë kos, – 1 pluhur paste (pecivë), – 1 sheqer vanilje, – 1 çokollatë kuzhine, – 1 banane, – 100 gramë kokos, – miell sipas nevojës. Gatimi: Marrim një enë dhe i vendosim vezët dhe sheqerin dhe i tundim mirë. Më …

Gurabija me Cokollate Read More »

Rafaello

Përbërësit: -1 margarine, -2 pako kokos, -300 gr. sheqer, -250 gr. qumësht pluhur, -1 sheqer vanileje dhe -1 filxhan ujë. Gatimi: Së pari e lëmë të shkrihet margarinën, pastaj ja shtojmë ujin dhe sheqerin (nuk ben me lene shume gjate se behen te forta), e përziejme dhe ne fund ja qesim qumështin pluhur, sheqer vanilejen …

Rafaello Read More »

Mufins

Perberesit: 4 veze 4 filxhana sheqer 3 filxhana vaj 3 filxhana kos 1 sheqer vanileje 1 levore limoni ne rende 7 filxhana miell 1 gjysem qese pluhur paste Gatimi: Te gjithe perberesit perzihen fillimisht dhe ne fund hidhet mielli gradualisht dhe perzihet mire. Masa hidhet ne tepsi te muffinsave. Ne forma te tepsise vendoset dy …

Mufins Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME