Ëmbëlsira

Bakllava me arra, bajame, lajthi dhe fëstëkë: Mënyra e re e përgatitjes i ka ngazëllyer të gjithë

E kush nuk e pëlqen bakllavanë Në këtë recetë ju sugjerojmë t’i shtoni shije ëmbëlsirës tuaj të preferuar, transmeton Qysh Me Përbërësit: – 200 gr arra të bluara;– 200 gr bajame të bluara;– 200 gr lajthi të bluara;– 200 gr fëstëkë jo të njelmët të bluar;– vaj apo gjalpë të shkrirë. Përgatitja: Nxehni furrën në …

Bakllava me arra, bajame, lajthi dhe fëstëkë: Mënyra e re e përgatitjes i ka ngazëllyer të gjithë Read More »

Puding turk kazandibi: Ëmbëlsira të cilën të gjithë e adhurojnë!

E butë, e ëmbël si fjollë bore Për kazandibi nuk janë të nevojshëm artikuj të shtrenjtë, por kujdesi dhe durimi, transmeton Qysh Me Përbërësit: – 1 litër qumësht;– 3 lugë miell orizi (bën edhe miell gruri),– 3 lugë nisheste;– 1 gotë sheqere të imët;– 50 g gjalpë apo margarinë;– 1 të verdhë të vezës;– ½ …

Puding turk kazandibi: Ëmbëlsira të cilën të gjithë e adhurojnë! Read More »

Ëmbëlsirë verore: Desert freskues dhe i shijshëm me mjedra!

Kush nuk ka dëshirë të shijojë një ëmbëlsirë të shijshme në çdo vakt pa frikën e kalorive dhe shtimit të peshës? Përbërësit: – ½ filxhan ujë;– 4 filxhanë mjedra të freskëta;– ¼ ujë të ftohtë;– 2 lugë të vogla nisheste;– ½ filxhan sheqer;– 1 lugë e vogël lëng limoni. Përgatitja: Nxehni, në temperaturë mesatare, një …

Ëmbëlsirë verore: Desert freskues dhe i shijshëm me mjedra! Read More »

Kombinimi i vishnjave dhe çokollatës: Akullore gati për pesë minuta!

Pos që është e shijshme, kjo ëmbëlsira është edhe e shëndetshme dhe as që do t’ju marrë shumë kohë Përbërësit: – 150 – 200 g vishje (të pastruara nga bërthamat),– 200 ml qumësht sipas dëshirës (më mirë është qumësht kokosi),– 2 lugë të vogla kakao të freskët,– 2 lugë të vogla sheqer. Përgatitet shumë thjeshtë: …

Kombinimi i vishnjave dhe çokollatës: Akullore gati për pesë minuta! Read More »

Bëni glazurë si në ëmbëltore: Qe se si duhet ta shkrini çokollatën!

Çokollata e shkrirë është shtojcë e përsosur për akullore, tortë dhe ëmbëlsira Nëse nuk dëshironi të blini glazurë të gatshme, kjo është mënyra se si ta bëni vetë pa u lodhur shumë, transmeton Qysh Me Kjo video do t’ju bindë që menjëherë të shkoni te shporeti, ndërsa më vonë edhe gishtat do t’i lëpini! Përbërësit: …

Bëni glazurë si në ëmbëltore: Qe se si duhet ta shkrini çokollatën! Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME