Ëmbëlsira

Embelsire me Kokos

Perberesit per 4 persona:  100 g thërrmija buke  1/2 qumësht  80 g sheqer  2 limona të gjelbër  3 ve  gjysmë lugëze sodë bikarbone  50 g kokos  vaj për fërgim  2 dl qumësht kokosi  1 dl ajkë  50 g sheqer të vrugët  një copëz lëvore kanelle. Gatimi: 1. Lëvorja e renduar e limonit dhe sheqeri qiten …

Embelsire me Kokos Read More »

Revani

Perberesit: * 10 vezë të freskëta fshati * 10 lugë sheqer * 10 lugë miell Sherbeti pasi të fillojë të vlojë, vazhdon zierjen edhe pesë min. në zjarr të ulët. * 1 kg sheqer * 5 gota ujë, * 1 qeskë sheqer vanilje * 4 rrathë të hollë limoni. Gatimi: Tunden vezët me sheqer gjersa …

Revani Read More »

Ballakume Elbasani

Perberesit: 1 kg sheqer, 400 g tëlyn (gjalp), 7-8 kokrra vezë, 1 kg miell misri i situr, një dorë miell gruri, 1 fixhan kafeje qumësht, një enë e madhe bakri e pakallajisur ose përndryshe prej qelqi. Gatimi: Tretet tëlyni dhe lihet te fundërrojnë kripërat e tij. Pastaj tëlyni i vakët dhe pa kripërat e rëna …

Ballakume Elbasani Read More »

Torte Shtresore

Perberesit per 8 persona: 7 vezë 220 g sheqer 100 g miell 320 g çokollatë për zierje 250 g gjalpë lëvorja e 1 portokalli kripë Gatimi: Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 1450 g sheqer, miksohen, bëhet një masë shkumë. Nga të bardhët e vezëve bëhet shkuma e bardhë. Të verdhave …

Torte Shtresore Read More »

Kupë Angleze

Perberesit per 6 persona: 4 dl qumësht 1 shkop vanilje 4 të verdha të vezëve 40 g miell 500 g ajkë të ëmbël 150 g sheqer pluhur lëng i 1 portokalli 1 gotë liker portokalli 24 biskota 400 g marmelatë të mjedrave 6 pjeshkë nga kompostoja kakao Gatimi: Qumështi vihet për të vluar bashkë me …

Kupë Angleze Read More »

Sheqerpare

Perberesit:  1 kokos  1 pecive  1 filxhan qumesht  1 filxhan sheqer  miell sipas nevojes  2 veze Gatimi: Vezet, kokosin, tamlin, peciven, sheqerin i perzine bashke e pastaj ua qet miellin deri sa te mundesh me i formu topa te vegjel. E lyeni tepsine me vaj dhe i rendit ne tepsi. Sherbetin e vale ja hedh embelsires …

Sheqerpare Read More »

Princes Krofne

Përbërësit: 1 filxhan kafeje vaj, 2 filxhanë kafeje ujë, 100 gr miell (1 gotë 2.1/2 dcl), 1/2 qeskë pluhur paste, 4 vezë. Kremi: 1 litër qumësht, 10 lugë supe sheqer, 8 lugë miell, 2 vezë, 1 sheqer vanileje. Gatimi: Vlohet uji me yndyrë. Largohet ena nga zjarri dhe, duke e përzier, hidhet gradualisht mielli i …

Princes Krofne Read More »

Rafaello

Përbërësit: 300 gram arra kokos 1/2 kg sheqer 400 gram qumesht pluhur 250 gram margarin 2 vanilin sheqer 2 filxhana caji uje lajthia sipas deshires Gatimi: 2 filxhana uji i vendosim ne nje tenxhere dhe e lejme zieje . I hedhim margarin ,sheqerin pasi te zieje dhe e heqim nga zjarri .I shtojme qumeshtin pluhur …

Rafaello Read More »

Rolladë me Kokos

Përbërësit: 1 margarinë, 4 filxhana qumësht, 4 filxhana sheqer, 1 çokollatë kuzhine, 200 gramë kokos, 300 gramë keksa të bluar. Gatimi: Në enën e parë e qet gjysmë margarine për ta shkrirë. Pasi të shkrihet ia shton 2 filxhana qumësht, 2 filxhana sheqer, 1 çokollatë kuzhine dhe 300 gramë keksa të bluar. I përzieni mirë …

Rolladë me Kokos Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME