Ëmbëlsira

Marmelatë nga boronicat dhe farat chia

Kur njëherë ta provoni këtë ëmbëlsirë, kurrë nuk do të dëshironi të blini lyerje tjetër, përbërja e së cilës është e pasur me sheqerna dhe me shurupe me fruktozë të lartë Për përgatitjen e kësaj lyerjeje të thjeshtë dhe të shijshme ju nevojiten fara chia, të cilat janë zëvendësim i shkëlqyeshëm për pektine dhe pemët …

Marmelatë nga boronicat dhe farat chia Read More »

Rolatë krematoze dhe e butë me boronica

Desert të cilin do ta dëshirojë e gjithë familja! Një recetë që mund ta shijoni edhe duke pirë kafe, transmeton Qysh Me Përbërësit: – 5 vezë;– 5 lugë miell;– 3 lugë vaj;– 150 gramë boronica;– 250 gramë krem vaniljeje. Përgatitja: Tundni vezët, shtoni vajin, miellin dhe përhapeni në tepsi të lyer. Shtrijeni në gjithë tepsinë …

Rolatë krematoze dhe e butë me boronica Read More »

Ëmbëlsira me fjolla misri, çokollatë dhe mjaltë, të gatshme për 10 minuta!

Kjo recetë është ideale nëse papritur ju vijnë mysafirë, sepse gatuhen shpejt, por janë edhe të shijshme Përbërësit: – 250 gr gjalpë,– 50 gr sheqer;– 5 lugë të vogla mjaltë;– 100 gr çokollatë;– 150 gr arra të grira;– 250 gr fjolla nga misri. Përgatitja: Shkrini gjalpin bashkë me sheqerin, mjaltin dhe çokollatën në zjarr mesatarisht …

Ëmbëlsira me fjolla misri, çokollatë dhe mjaltë, të gatshme për 10 minuta! Read More »

Deserti i cili nuk ju shton peshë: Halle Berry ka zbuluar recetën e ëmbëlsirës së saj të preferuar

Ylli i filmit, Halle Berry, ndonëse 53-vjeçe, është ithtare e stërvitjeve dhe e ushqimit të shëndetshëm Ajo gjatë viteve të kaluara ka zbuluar regjimin e vet ideal, fjala është për dietën ketogjene, e cila bazohet në marrjen e shtuar të yndyrës dhe pothuajse në reduktimin e plotë të hidrokarbureve, transmeton Qysh Me Edhe pse i …

Deserti i cili nuk ju shton peshë: Halle Berry ka zbuluar recetën e ëmbëlsirës së saj të preferuar Read More »

Bakllava në mënyrë vegane

Receta për bakllavanë paksa më ndryshe e cila është zëvendësim i shkëlqyeshëm për bakllavanë “e zakonshme”, e cila është plot sheqerna të pashëndetshëm Përbërësit për shurup: – 80 ml ujë;– 120 ml shurup panje;– 2 lugë lëng limoni. Për bakllava: – 350 g hurma,– 185 g bajame;– 150 g arra,– lëvore e një portokalli;– 1,5 …

Bakllava në mënyrë vegane Read More »

Bakllava me arra, bajame, lajthi dhe fëstëkë: Mënyra e re e përgatitjes i ka ngazëllyer të gjithë

E kush nuk e pëlqen bakllavanë Në këtë recetë ju sugjerojmë t’i shtoni shije ëmbëlsirës tuaj të preferuar, transmeton Qysh Me Përbërësit: – 200 gr arra të bluara;– 200 gr bajame të bluara;– 200 gr lajthi të bluara;– 200 gr fëstëkë jo të njelmët të bluar;– vaj apo gjalpë të shkrirë. Përgatitja: Nxehni furrën në …

Bakllava me arra, bajame, lajthi dhe fëstëkë: Mënyra e re e përgatitjes i ka ngazëllyer të gjithë Read More »

Puding turk kazandibi: Ëmbëlsira të cilën të gjithë e adhurojnë!

E butë, e ëmbël si fjollë bore Për kazandibi nuk janë të nevojshëm artikuj të shtrenjtë, por kujdesi dhe durimi, transmeton Qysh Me Përbërësit: – 1 litër qumësht;– 3 lugë miell orizi (bën edhe miell gruri),– 3 lugë nisheste;– 1 gotë sheqere të imët;– 50 g gjalpë apo margarinë;– 1 të verdhë të vezës;– ½ …

Puding turk kazandibi: Ëmbëlsira të cilën të gjithë e adhurojnë! Read More »

Ëmbëlsirë verore: Desert freskues dhe i shijshëm me mjedra!

Kush nuk ka dëshirë të shijojë një ëmbëlsirë të shijshme në çdo vakt pa frikën e kalorive dhe shtimit të peshës? Përbërësit: – ½ filxhan ujë;– 4 filxhanë mjedra të freskëta;– ¼ ujë të ftohtë;– 2 lugë të vogla nisheste;– ½ filxhan sheqer;– 1 lugë e vogël lëng limoni. Përgatitja: Nxehni, në temperaturë mesatare, një …

Ëmbëlsirë verore: Desert freskues dhe i shijshëm me mjedra! Read More »

Kombinimi i vishnjave dhe çokollatës: Akullore gati për pesë minuta!

Pos që është e shijshme, kjo ëmbëlsira është edhe e shëndetshme dhe as që do t’ju marrë shumë kohë Përbërësit: – 150 – 200 g vishje (të pastruara nga bërthamat),– 200 ml qumësht sipas dëshirës (më mirë është qumësht kokosi),– 2 lugë të vogla kakao të freskët,– 2 lugë të vogla sheqer. Përgatitet shumë thjeshtë: …

Kombinimi i vishnjave dhe çokollatës: Akullore gati për pesë minuta! Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME