Brumëra

Kifle të shpejta

Përbërësit për 4 persona: 600 gr miell, 1 pluhur paste 1 lugë kripë 1 dl vaj 1 ajkë e thartë 1 tharm e përzier në 2 dl qumësht Kohëzgjatja e përgatitjes: 15 minuta Gatimi Brumi zihet dhe hollohet në formë të pjatës (rrumbullakët). Preni në 8 pjesë dhe mbështillni. Nëse doni mund t’i mbushni me djath ose …

Kifle të shpejta Read More »

Makarona me peshk tuna

Përbërësit për 2 persona: 250 gr makarona flutur , 60 gr ose një kuti konserve peshku ton, 2 speca jeshil apo të kuq, një grusht majdanoz, 2 luge vaj ulliri, lëngu i një limoni, 2-3 thelpinj hudhre, kripë,  piper i zi. Gatimi Në një tenxhere zieni makaronat. Në anën tjetër preni hollë specat, shtojini sipër thelpinjtë …

Makarona me peshk tuna Read More »

Makarona Greke

Perberesit: 2 domate, te prera ne kube 250 gr djath te bardhe, te prere ne kube majdanoz, i grire imet rigon i thate kripe piper i zi i bluar vaj ulliri leng i 1 limoni 1 pako penne ose rigatoni (apo cdo lloj makaronash te shkurtra) 150 gr ullinj te zinj, pa berthame Gatimi Zjejme …

Makarona Greke Read More »

Lazanja me perime

Për 4-6 persona nevojiten: 1 patëllxhan, 2 kunguj, 2 presh, 1 spec jeshil, 1 spec i kuq, 30 gram mashurka** (të pastruara dhe të prera në formë shkopinjsh), 2 lugë gjelle majdanoz të prerë hollë, 2 lugë gjelle margarinë, 1 lugë gjelle gjalpë, 8 petë byreku (lazanja). Për kremin nevojiten: 3 lugë gjelle margarinë, 3 …

Lazanja me perime Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME