Keshilla

Qysh me i ditë ushqimet me përmbajtë të lartë hekuri?

Hekuri ka shumë funksione në trupin e njeriut. Shumica e këtyre funskioneve janë rrënjësore për jetesën. Përdorimet e hekurit ne trupin e njeriut janë si më poshtë: Hekuri përdoret për prodhimin e hemoglobinës dhe disa enzimave te caktuara të cilat janë të domosdoshme për një trup të shëndetshëm. Hekuri ndihmon në transportimin e oksigjenit në …

Qysh me i ditë ushqimet me përmbajtë të lartë hekuri? Read More »

Qysh me i ditë përfitimet nga çaji jeshil?

1.Për qetësimin e djegieve nga dielli. Çaji jeshil neutralizon dëmet e shkaktuara nga rrezet ultravioletë, parandalon inflamacionin dhe ndihmon për rigjenerimin e lëkurës së djegur. 2.Për shpëlarjen e flokëve. Çaji jeshil stimulon rritjen e flokëve dhe vitaminat E dhe C i bëjnë ata më me shkëlqim. Hidhni 3-4  lugë çaji jeshil në gjysmë-litri ujë dhe …

Qysh me i ditë përfitimet nga çaji jeshil? Read More »

Qysh me i ditë cilat janë ushqimet më të pasura me biotin?

Ushqimet më të pasura me biotin janë: Ushqimet e detit Ushqimet e ndryshme të detit si tuna, salmoni dhe sardelet janë burim i shkëlqyeshëm i biotinës. Mishi Mish i kuq, salmoni, shojzat, mëlçia, gjeldeti, dhe mishi i lopës përmbajnë biotin dhe mund të ndihmojnë për shmangien e pamjaftueshmërisë së tij. Vezët E verdha e vezës, …

Qysh me i ditë cilat janë ushqimet më të pasura me biotin? Read More »

Qysh me i ditë përfitimet nga vaji i bajameve?

Arsyeja kryesore për të cilën shumë femra e përdorin vajin e bajameve është parandalimi i shenjave të zgjerimit të lëkurës. Vaji i bajameve sheshon rrudhat e gushës, zbut lëkurën e ashpër tek bërrylat dhe gjunjët, forcon thonjtë e butë dhe pastron zonat delikate. Vaji i bajameve është një freskues i madh i lëkurës, pasi ka …

Qysh me i ditë përfitimet nga vaji i bajameve? Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME