Admin

Bajadera

Përbërësit: 300 gr keksa të bluar 200 gr bajame, lajthi ose arra të bluara 200-300 gr sheqer 250 gr margarinë 200 gr çokollatë 1,5 dcl ujë *Kremi për lyerje të siperfaqes: 100 gr çokollatë, 2 lugë vaj Gatimi: Uji dhe sheqeri vlojnë 5 minuta. Në sherbet të nxehtë, duke i përzier, hidhen gradualisht bajamet, margarina …

Bajadera Read More »

Torte Piramide

Perberesit: Keksa 2 Pudinka Vanile 3 Banane 1 Shllage Pudingu. 2-3 Filgjana te qajit qumshte 1 Filgjane te kafese sheqer 2 pudinka Vanille Gatimi: E Morim nje tave te madhe i shtrojme fole e lyejm me pudinke pak i shtojm 3 rena keksa e lyejm prape me pudinke prape i shtojme kekesat prap e lyejm …

Torte Piramide Read More »

Kanelone

Perberesit: 500 gr miell  3 vezë  500 gr mish i grirë  3 filxhan qumësht  100 gr kaçkavall  250 gr gjizë pa kripë  100 gr gjalpë, salcë domatesh  2 lugë miell  1 kokërr limon  kripë, piper. Gatimi: Zihen brumi me një vezë dhe një filxhan qumësht. Ndahet në pjesë dhe hapen petë me trashësi 3-4 mm. …

Kanelone Read More »

Pulë me Kërpudha

Perberesit:  4 copë mish të bardhë të pulës (ose kofshë) pa lëkurë e eshtra  250 gr kërpudha të grira  1 filxhan qumësht  1 filxhan kafeje verë të bardhë  1 filxhan galetë  1 të bardhë të vesë  lëngun e gjysmë limoni  gjysmë luge kopër të thatë  kripë, piper Gatimi: Shtypeni mishin e bardhë me çekiç të …

Pulë me Kërpudha Read More »

Kjo eshte arkiva e uebfaqes tonë, keto artikuj janë të vjeter dhe nuk jemi duke i mirembajtur. Ju lutem na vizitoni në platformën e re QYSH.ME