qyshmetro-join-our-family

Turshi me Domate Jeshile

Perberesit:

  • 3 kg domate jeshile
  • 1/2 selino
  • 300 gr ullinj te zinj pa berthame(nqs doni)
  • 3-4 thelpij hudhra
  • 1 tufe koper
  • 6 speca te vegjel te kuq,ose 3 te medha
  • 150 gr kripe e trashe
  • vaj ulliri
  • 4 vazo qelqi 250 gramshe

Gatimi:

I presim domatet ne feta dhe i veme ne nje ene (jo alumin). Shtojme selinin ne copa,hudhren ne feta dhe specat ne copa te medha. Hedhim kripen,perzjejme mire e i leme 24 ore, duke e tundur enen shpesh.
Pas 24 oresh, i shtrydhim domatet me dore dhe i veme ne nje ene ku shtojme dhe ullinjte(po te doni). E ndajme masen neper vazo qelqi te streilizuara mire ,duke lene 1mm poshte grykes. Hedhim dhe vaj ulliri siper dhe mbyllim kapaket,duke i lene vazot dhe 1 dite te clodhen. Me pas kontrollojme nivelin e vajit neper vazot. Nqs eshte ulur,shtojme dhe ca tjeter qe te mbulohen domatet. I kullojme dhe ruhen per 1 muaj.
Shenim: Po ti doni pikante mund te zevendesoni nje pjese te specave me djegese.

Nëse keni diçka për të shtuar në temë ju lutem shkruani poshtë tek komentet.

Përgjigju

Email adresa nuk do të publikohet.