qyshmetro-join-our-family

Trileqe

Përbërësit:

 • 6 vezë
 • 400 gr sheqer
 • 400 gr miell
 • 1 pluhur paste
 • 1vanil sheqer
 • 1/2 lit. ajkë
 • ½ lit qumësht
 • 300 gr qumësht pluhur
 • 1/2 kg karamel

Përgatitja:

Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë. Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja, gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme. Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja. Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e përzier me lugë, gjersa masa të kompaktësohet. Brumi derdhet në tepsi. Futet në furrë të nxehtë me temp.180 gardë Celsius që të piqet për afro 30 min. Pasi të ftohet pak përmbyset, largohet letra. Në tepsi ku është pjekur, derdhet ajka dhe mbi të vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumësht të ftohtë, trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë, në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi, përzihet me 1 lit. qumësht të vakët. Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin. Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë, hidhet mbi, e nëse është i hollë, mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.


Nëse keni diçka për të shtuar në temë ju lutem shkruani poshtë tek komentet.

Përgjigju

Email adresa nuk do të publikohet.

 1. Onna

  Thank U For Trileqe ♥♥

 2. genta

  * 400 gr sheqer
  * 400 gr miell
  * 1 pluhur paste
  * 1vanil sheqer
  * 1/2 lit. ajkë
  * ½ lit qumësht
  * 300 gr qumësht pluhur
  * 1/2 kg karamel.

  Përgatitja:

  Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë. Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja, gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme. Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja. Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e përzier me lugë, gjersa masa të kompaktësohet. Brumi derdhet në tepsi. Futet në furrë të nxehtë me temp.180 gardë Celsius që të piqet për afro 30 min. Pasi të ftohet pak përmbyset, largohet letra. Në tepsi ku është pjekur, derdhet ajka dhe mbi të vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumësht të ftohtë, trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë, në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi, përzihet me 1 lit. qumësht të vakët. Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin. Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë, hidhet mbi, e nëse është i hollë, mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

 3. magi

  adin ndokush qka esht pluhur paste
  se spo kuptoj qka esht

  • valoni29

   peciva

 4. VERA

  AS UN SPO E KUPTOJ

  • ROBERTA

   pluhur per pjekurina (peciv) ^+^

 5. enxhi

  10 kokrra veze
  10 luge gjelle sheqeri
  10luge gjelle mjelli
  500mb qumesht pana (p.sh. popla)
  1L qumesht kutie
  350 ml qumesht i kondesumuar (p.sh. panda)
  300ml karamele i parapregatitur
  pak vaj per taven per pjekje

  dhe me ne vung GEZUAR 1 QERSHORIN FESTA E FEMIJEVE (E BALONAVE)

 6. UNEJAM

  KJO ËSHTË EMBELSIRA ME E SHISHME NE TE GJITHË BOTËN

 7. UNEJAM

  `6 VEZË
  `400 SHEQER

  * 400 gr miell
  * 1 pluhur paste
  * 1vanil sheqer
  * 1/2 lit. ajkë
  * ½ lit qumësht
  * 300 gr qumësht pluhur
  * 1/2 kg karamel.

  Përgatitja:

  Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë. Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja, gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme. Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja. Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e përzier me lugë, gjersa masa të kompaktësohet. Brumi derdhet në tepsi. Futet në furrë të nxehtë me temp.180 gardë Celsius që të piqet për afro 30 min. Pasi të ftohet pak përmbyset, largohet letra. Në tepsi ku është pjekur, derdhet ajka dhe mbi të vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumësht të ftohtë, trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë, në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi, përzihet me 1 lit. qumësht të vakët. Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin. Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë, hidhet mbi, e nëse është i hollë, mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.