Qysh me përgaditë sarma me lakra turshi?

Përbërësit:

  • 1 lakër
  • 500 gram mish i bluar
  • 1 filxhan oriz
  • 1 qepë
  • 1 vezë
  • Piper
  • Specë e kuqe
  • Kripë.

Fërgohet mishi bluar.

Shtohet orizi, mëlmësat dhe veza dhe fërgohen për disa minuta tjerë.

Mbështillen sarmat sa më të vogla.

Tepsia lyhet me yndyrë.

Rradhiten disa fletë lakre dhe vendosen një rend sarma.

Përsëritet procedura deri në përfundim të masës.

Shtohet 1 gotë ujë dhe futet tepsia në furrë për 2-3 orë në 180 gradë.

Qysh me përgaditë mufinsa me qokollatë?

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?