Qysh me përgaditë desert me fruta?

Përbërësit:

  • 200 ml jogurt
  • 100 gram fruta të freskëta dhe të copëtuara si:
  • Portokall
  • Mollë
  • Boronica
  • Banane
  • 1 lugë sheqer vanillë
  • 1 lugë mjaltë
  • Arra apo lajthi(opcionale).

1.Copëtoni frutat e përzgjedhura dhe vendosni jogurtin në një enë.

2.Përzieni jogurtin derisa të jetë i butë tërësisht.

3.Vendosni sheqer vanillën mbi fruta.

4.Ndani nga 2 lugë prej frutave në qdo gotë për servim.

5.Shtoni nga 2 lugë jogurt dhe 1 lugë mjaltë mbi jogurt.

6.Përsëritni derisa të mbushen gotat dhe dekoroni me arra apo lajthi.

Qysh me përgaditë domate të mbushura me ton?

Qysh me përgaditë trofte të mbushur me këpurdha?