Qysh me pёrgaditё kuleç me mazё?

Pёrbёrёsit:

  • 1 gotё mazё
  • 100 gram margarinё
  • 1 gyotё qumёsht
  • 1 lugё majё buke
  • 400 gram miell
  • ½ e lugёs sheqer.

Nё masёn e miellit shtohet tё gjithё pёrbёrёsit.

Krijohet brumi dhe ngjeshet nё tavolinё tё pёrmillur.

Nga brumi i gatuar formohen pogaqe tё vogla tё cilat tёhollohen dhe vendosen nё tepsi tё lyer me yndyrё.

Pasi tё vijnё pёr 1 orё futen nё furrё nё temperaturё 200 gradё.

Qysh me përgaditë kifle me kakao?