qyshmetro-join-our-family

Qysh me kriju USB për të instaluar OS X Mountain Lion?

Apple nuk do të ofrojë mundësinë e instalimit të Mountain Lion nga USB. Por kjo nuk do të thotë që nuk mund të bëni një instalim nga shtëpia, pikërisht ashtu siç e bëjnë edhe punonjësit e Apple Store. Sot do ju shpjegojmë një guidë, se si të krijoni një USB me OS X Mountain Lion brenda, të gatshëm për ta instaluar në kompjuter, çdo gjë falë programit Diskmaker Lion.

Hapi 1:
Shkarkoni Mountain Lion nga Mac App Store (instalimi në default e fshin file-in e instalimit, kështu që me shumë mundësi do ju duhet ta shkarkoni nga fillimi nga Mac App Store) ose ndonjë faqe tjetër që preferoni ju, mjafton të jetë programi.

Hapi 2: 
Shkarkoni versionin e fundit të Diskmaker (4MB). Hapeni atë dhe zgjedhni Mountain Lion.

Hapi 3: 
Duhet të gjeni menjëherë atë, por në rast të kundërt, shkoni tek kartela e aplikacioneve dhe zgjedhni opsionin “create a boot disk”.

Hapi 4:
Sigurohuni që të keni të paktën 8GB ose më shumë hapësirë të lirë në USB-në tuaj. Zgjedhni diskun dhe filloni proçesin.

Në një MacBook Pro Retina ky proçes zgjat zakonisht 10-15 minuta. Nëse keni ndonjë problem ose pytje, ju ftojmë të komentoni më poshtë.

 


Nëse keni diçka për të shtuar në temë ju lutem shkruani poshtë tek komentet.

Përgjigju

Email adresa nuk do të publikohet.

 1. Eni

  per cfare sherben kjo

 2. Granit

  Ju po tregoni qysh me instalu ne macbook se ne PC nuk mundesh..

  • Ardit

   mundesh mundesh un e kom :) veq tvyn 1 pc spaku dual core ose core i3 😉

   • Giza

    Qysh me ja ba pra pc?

 3. Suad

  Ky Hardver vlen vetem per marken Apple ,MacBook ,jo per Windowsin :)