Tollumba

Përbërësit:
1/2 l qumësht
1/2 l ujë
4 veze
6 lugë vaj
pak krip
1 pluhur për pjekurina
400-500 gr miell
Për sherbetin:
700 gr sheqer
1/2l ujë
lëngu i 1 limoni

Përgatitja:
Vlojmë ujin me qumësht dhe në të shtojmë miellin e pëzier me pluhur për pjekurina.
Përziejmë mirë pandërprerë deri të ndahet masa nga tenxherja.Kur te ftohet masa i qesim 4 vezet e rrahura.
Me këtë masë mbushim shiringën për tullumba dhe i fërgojmë në vaj të nxehtë.I renditim në një enë dhe kur të ftohen ia qesim sherbetin e nxehtë(jo valë).Sherbeti zihet 10 minuta.

  • gjeneta

    shum mir

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?