Tespishte

Përbërësit: 
1 margarine
1 gote qumsht
1 gote miell misri
gjys qese kokos
gjys qese susam
dhe miell gruri deri sa te trashet burimi ose 3 ose 4 gota.

Përgatitja: 
E shkrijme margarininen ne nje ene pastaj e heqim nga zjarri pasi te shkrihet ja hedhim qushmtin miellin kokosin susamin…dhe te gjitha bashke i perziejme deri sa te formohet brumi jo shum i fort… Pastaj e pjekim ne nje temperatur prej 180 grad deri sa te skuqet… pastaj e leme te ftohet dhe ne fund sherbetin… Sherbeti behet 3 gota sheqer dhe 4 uje !

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?