Tave Elbasani

Përbërësit:
1kg mish qengji
1kg kos të trashë
2-3 thelpinjë hudhre
10 vezë
2 lugë miell
2 lugë yndyrë
kripë,biber,erëza

Përgatitja:
Mishi pritet në copa kriposet dhe zihet pak.Pastaj qitet ne tepsi me 2 lugë yndyrë dhe futet ne furrë për 15-20 minuta.Gjatë kësaj kohe përziejmë vezët me kos,hudhra të shtypura,miell,krip, biber dhe pak lëng mishi.E gjith kjo masë i qitet mishit te qengjit përmbi dhe futet në furrë rreth 20 minuta(sa te piqen vezët)

Qysh me përgaditë kofshë pule pikante?

Qysh me përgaditë sarma pule?