Speca të Djegës Turshi

Speca të Djegës Turshi

Perberesit:

 • 250 gr speca te vegjel
 • 2 f. caji uthull e bardhe
 • 2 thelpij hudhra te plota
 • 1/2 f.caji v. ulliri
 • 1 l. supe kripe
 • 1 l. supe piper(me ngjyra mundesisht)
 • 1 vazo qelqi gjysem litroshe e sterilizuar

Gatimi:

Zgjedhim speca te vegjel dhe me nje thike i coptojme ne vende te ndryshme.
I hedhim ne vazo , shtojme kripen e i i mbulojme me uthull. Duhet te mbulohen plotesisht.
Hedhim hudhrat e specat. Ne fund shtojme vajin.
E mbyllim mire vazon dhe i leme specat turshi per 3 jave.
Me vone mund ti perdorim. /art& fantazi ne kuzhine

Ju befte mire!

 • havush

  Me pelqen shume kjo recept sepse besoj se u nevojitet gjithkujt per te zbuluar me shume fantazi ne kuzhine!!!

 • albulena

  a mundeni te ma shkruani receten per speca somborka me uj nese keni mundsi faleminderit

Tranguj Turshi

Lakër Turshi