Qysh me përgaditë shkopinjë mjalti?

Përbërësit:

  • 200 gram mjaltë
  • 100 gram sheqer
  • 3 vezë
  • 50 gram qokollatë
  • 1 lugë caji kanellë
  • 1 lugë caji sodë bikarboni
  • Miell
  • 1 lugë vaj.

Tunden vezët me sheqerin.

Në masën e vezëve hidhen mjalti, kanellë dhe aq miell të përzier me sodë sa të zihet një brumë i hollë.

Priten shkopinjtë dhe në qdonjëin vendosen nga 2-3 copëza qokollatë të prerë.

Shopinjtë vendosen në tepsi të lyer me yndyrë dhe lyhen me vezë.

Futen në temperaturë 200 gradë për 10 minuta.

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?