Qysh me përgaditë roladë bajader?

Përbërësit:

  • 7 vezë
  • 200 gram sheqer pluhur
  • 250 gram margarinë
  • 300 gram lajthi
  • 300 gram biskota të bluara
  • 50 gram qokollatë
  • 3 lugë qumësht

Përzihen të bardhat e vezëve me sheqer.

Në një enë tjetër përzihet margarina e zbutur.

Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke përzier vazhdimisht.

Shtohet arrat,biskotat dhe të bardhat e vezëve të tundura në shkumë të dendur.

Masa përzihet mirë dhe ndahet ½ nga masa e përgaditur.

Pjesës tjetër i shtohet qokollatë e shkrirë në qumësht dhe përzihet mirë.

Në tepsi të ngushtë shtrohet folie plastike, dhe vendoset gjysma e masës së përgaditur me qokollatë, mbi shtohet pjesa pa qokollatë.

Në fund vndoset pjesa tjetër me qokollatë.

Ena futet në frigorifer që të forcohet.

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?