Qysh me përgaditë pogaqe me suxhuk?

Përbërësit:

  • 2 vezë
  • 1 gotë kos
  • ½ pecive
  • ¼ e gotës vaj
  • 1 ½ gota miell
  • kripë
  • suxhuk.

Përzihen vezët dhe shtohen përbërësit e jterë një nga një, përpos suxhukit.

Masa përzihet mirë me lugë dhe vendoset në tepsi të lyer me yndyrë.

Mbi rradhiten copat e suxhukut.

Futet në furrë të nxehtë ne temperaturë 200 gradë për tu pjekur.

 

Qysh me përgaditë kifle me bajame?

Qysh me përgaditë krofne me jogurt?