Qysh me përgaditë kekë të vegjël për Halloween?

Përbërësit:

  • 100 gram margarinë
  • 100 gram sheqer
  • 2 vezë
  • 100 gram miell
  • 2 lugë qumësht.

keke-te-vegjel-1

1.Në një enë të thellë kombinoni margarinën dhe sheqerin derisa të formohet shkumë.

Shtohen vezët një nga një duke përzier vazhdimisht.

Me lugë druri duke përzier shtoni miell dhe shtoni qumështin.

Në tepsi të veqantë për kekë të vegjël vendosni letra për kekë dhe me masën e përgaditur mbushen letrat deri në gjysmë.

Pjeken në temperaturë 200 gram për 15 minuta.

keke-te-vegjel-2

2.Lyeni me një shtresë qokollatë të shkrirë secilin kek.

Pastaj shkrini qokollatë të bardhë dhe krijoni rrathë në kekë.

Dhe tërhiqni nga një vijë nga mesi i kekut drejt fundit me rrëmojsë, njësoj sikur në foto.

keke-te-vegjel-3

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?