Qysh me përgaditë karamele?

Përbërësit:

  • 200 gram sheqer
  • 1 majë lugë limontoz
  • 3 lugë ujë
  • 200 gram arra apo lajthi.

Sheqeri, limontozi dhe uji vihen në zjarr duke i përzier derisa të marrin ngjyrë kafe të mbyllur.

Gjysma e arrave hidhen në shurup të trashë, nxirrën me pirun dhe vendosen në letër të lyer me yndyrë.

Edhe pse tjetër e arrave hidhen në shurup dhe nxirrën në të njejtën mënyrë.

SONY DSC
SONY DSC

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?