Qysh me përgaditë biskota me susam?

Përbërësit:

  • 200 gram sheqer
  • 200 gram susam
  • 100 gram mjaltë
  • 50 gram gjalpë
  • 1 sheqer vanillë.

Në një tenxhere vendosim sheqerin dhe e vendosim në zjarrë derisa të karamelizohet.

Shtohet mjalti, vanilla dhe margarina.

Përzihet masa, dhe shtohet susami.

Fërgohet edhe për 4-5 minuta.

Largohet ena nga zjarri dhe vendoset në kallëp të thellë të mbuluar me letër për pjekje.

U japim formën e dëshiruar.

susam

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?