Qysh me përgaditë biskota krishtilindjesh?

Përbërësit:

  • 3 gota miell
  • 1 lugë pecivë
  • 1 lugë sodë bikarbone
  • ¼ e lugës së cajit kripë
  • 1 lugë xhenxhefil të bluar
  • 1 lugë kanellë
  • 6 lugë gjalpë në temperaturë dhome
  • 1 gotë sheqer
  • 1 vezë.

biskota-krishtilindjesh

1.Në një enë vendosni të gjithë përbërësit e thatë.

biskota-krishtilindjesh-1

2.Shtoni gjalpin e zbutur, sheqerin, vezën.

Kombinoni me mikser derisa të formohet brumi.

biskota-krishtilindjesh-2

3.Mbështillni brumin me folie plastike dhe lejoni të qëndrojë në temperaturë dhome për 1 orë.

biskota-krishtilindjesh-3

4.Me anë të tëholluesit hapeni brumin deri në trashësi 1 cm.

biskota-krishtilindjesh-4

5.Nxirni format e dëshiruara nga brumi dhe vendosini në tepsi të shtruar me letër.

biskota-krishtilindjesh-5

6.Pasi të jenë pjekur, largoni nga furra dhe lejoni të ftohen, dhe dekoroni me kremë të rrahur sipas dëshirës.

 

biskota-krishtilindjesh-6

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?