Qysh me përgaditë biskota me arra?

Përbërësit:

  • 300 gram miell
  • 150 gram sheqer
  • 3 vezë
  • 100 gram gjalpë
  • 150 gram arra të bluara
  • 1 pecivë.

Në masën e vezëve të tundura me pirun shtohet mielli, sheqeri, gjalpi, peciva si dhe arrat.

Përzihet derisa të bëhet një brumë  butë nga i cili ndahen toptha të vegjël.

Këta toptha vendosen në tepsi dhe shtypen në mes me gisht.

Pjeken në temperaturë mesatare dhe u shtohet sheqer pluhur mbi.

biskota-me-arra

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?