Qysh me përgaditë tortë me hurme?

Përbërësit:

  • 10 vezë
  • 250 gram sheqer
  • 250 gram arra
  • 250 gram hurme
  • 4 lugë miell
  • 10 lugë sheqer pluhur
  • 100 gram qokollatë
  • 250 gram margarinë
  • Lëvore limoni.

Fillimisht 10 të bardhat e vezëve me 250 gram sheqer përzihen derisa të bëhet shkumë.

Më lugë shtojmë miellin dhe e përziejmë.

Shtojmë edhe arrat e grimcuara, hurmet e grimcuara dhe lëvoret e limonit.

Kjo masë hidhet në kallëp të lyer me yndyrë dhe pjeket për 50 minuta në temperaturë 180 gradë.

Për fillin përziejmë të verdhat e vezëve me 10 lugë sheqer pluhur.

Shtohet margarini i zbutur  dhe i përzier.

Përziejmë derisa të bëhet një masë e fryer.

Shtohet qokollatë e shkrirë dhe me këtë fill lyhet torta e prerë në dy pjesë horizontalisht.

Torta lyhet mbi dhe anash me të njejtin fill dhe zbukurohet sipas dëshirës.

hurma

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?