Qysh me përgaditë shkopinjë buke me djathë?

Përbërësit:

  • 200 gram brumë për pica
  • 3 lugë gjalpë
  • ½ luge hudhër të grirë
  • 150 gram parmezan.

1.Rrafshojmë në tavolinë pune brumin për pica, dhe e prejmë në forma të drejtkëndëshit, vendosen në tepsi dhe futen në furrë për 6-8 minuta.

buk 1

2.Ndërkohë në një enë vendosim gjalpin dhe e shkrijmë në mikrovalë, dhe pastaj shtojmë hudhrën dhe përziejmë.

buk 2

3.Pasi të nxjerrim shkopinjtë nga furra i lyejmë me gjalpin e përzier me hudhër dhe shtojmë parmezanin.

buk 3

4.I kthejmë në furrë edhe për 2 minuta dhe i shërbejmë me salcë domatesh.

buk 5

 

Qysh me përgaditë kifle me bajame?

Qysh me përgaditë krofne me jogurt?