Qysh me përgaditë shampite?

Përbërësit:

  • 5 vezë
  • 7 lugë sheqer
  • 100 gram sheqer
  • 5 lugë miell.

Së pari tunden të verdhat e vezës me 5 lugë sheqer, pastaj shtohet mielli dhe përzihet me lugë.

Masa vendoset në tepsi dhe pjeket në temperaturë mesatare.

Në një enë tjetër tunden të bardhat e vezëve me 12 lugë sheqer derisa të bëhet shkumë.

Shtohet gradualisht pak shurup reqeli duke e përzier me lugë.

Korja e ftohur e patishpanit lyhet me shurup reqeli e pastaj mbi vendoset masa e bardhë.

Pasi të rrafshohet mirë pritet në katrorë.

shampite

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?