Qysh me përgaditë sallatë italiane?

Përbërësit:

 • 250 gram proshutë
 • 3 vezë
 • 50 gram bizele
 • 200 gram patate
 • 50 gram karota
 • 100 gram tuna peshk
 • Majonezë
 • Kripë
 • Vaj
 • Piper
 • Ullinjë
 • Majdanozë.

Zihen veqmas patatet, vezët, karotat dhe bizelet.

Patatet, karotat priten në kubikë të vegjël dhe bashkohen.

Shtohen bizelet, majdanozi i grirë hollë dhe tuna peshku i prerë në pjesë të vogla.

Vezët priten në kubikë dhe i shtohen sallatës.

Hidhet vaj, kripë, piper sipas dëshirës.

Shtohet edhe majoneza dhe përzihet.

sallate

Qysh me përgaditë sallatë me misër?

Sallatë me tranguj, mentë dhe djath