Qysh me përgaditë roladë me qokollatë?

Përbërësit:

  • 6 vezë
  • 6 lugë sheqer
  • 4 lugë vaj
  • 1 lugë kakao
  • 6 lugë miell
  • Lëvore limoni.

Filli:

  • 1 margarinë
  • 200 gram sheqer pluhur
  • 3 vezë
  • 200 gram qokollatë

Përzihen vezët në mikser me sheqer derisa të bëhet shkumë.

Shtohen përbërësit e tjerë dhe përzihen mirë me lugë.

Vendoset masa në tepsi të shtruar me lëtër apo të lyer me yndyrë.

Pjeket në temperaturë 200 gradë.

Korja e pjekur vendoset në pecetë të pastër të lagur dhe mbështillet në role.

Ndërkohë përgadisim fillin.

Margarina e zbutur përzihet me sheqer pluhur.

Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht.

Shtohet edhe qokollata e shkrirë.

Veqmas tunden të bardhat e vezëve në shkumë dhe i shtohen fillit duke i përzier me lugë derisa të bëhet një masë e vetme.

Korja e mbështjellur më parë shpaloset, lyhet me filldhe prapë mbëtshtillet në role.

qoko

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?