Qysh me përgaditë bukë të gatuar me qumësht?

Përbërësit:

  • 300 gram miell
  • 50 gram sheqer
  • 200 ml qumësht
  • 1 lugë majë buke
  • 75 gram margainë
  • Kripë
  • Rrush i thatë
  • 1 vezë për lyerje.

Përzihet maja me pak sheqer, pak miell dhe ujë të vakët dhe qëndron në vend të ngrohtë derisa të vijë.

Përgaditet brumi me miell, margarinë të shkrirë, sheqer, kripë, majën e ardhur dhe qumësht.

Brumi ngjeshet dhe vendoset në tepsi të lyer me yndyrë dhe mbulohet me një pecetë për 45 minuta.

Pjeket në temperaturë 200 gradë për 35 minuta.

buke

Qysh me përgaditë kifle me bajame?

Qysh me përgaditë krofne me jogurt?