Qysh me pastru fytyrën?

Lani fytyrën tuaj para se të shkoni në shtrat çdo natë. Shkuarja në shtrat me grim, si dhe çdo papastërti që mund të jetë mbledhur në fytyrën tuaj gjatë ditës është e sigurt që bllokon poret tuaja. Krijoni shprehinë e pastrimit të fytyrës çdo natë që poret tuaja të mos mbyllen.

*Përdorni ujë të vakët ( jo të nxehtë as të ftohtë) në mënyrë që të mos irritohet fytyra

*Pas pastrimit thani fytyrën tuaj me një peshqir të butë.

2

Përdorni një pastrues që nuk e irriton lëkurën tuaj. Shumë pastrues përmbajnë përbërës të ashpër që shkaktojnë probleme të natyrave të ndryshme në lëkurë. Kur poret tuaja janë të irrituara, ato duken më të gjera dhe më të hapura.

3

 

Provoni pastrues vaj. Është duke u bërë gjithnjë e më popullore për të zëvendësuar sapunin me vaj , si një pastrues i fytyrës. Kjo mund të tingëllojë çuditshëm të përdorni vaj për të larë fytyrën tuaj , por kjo është në fakt mjaft efektive. Vaji lidhet me vajra natyrore të lëkurës tuaj dhe butësisht largon papastërtitë, djersën, dhe kozmetikën pa nevojën e kimikateve të ashpër. Vetëm vendoseni atë mbi lëkurën tuaj me një lëvizje rrethore . Këtu janë disa kombinime të vajit për tri tipet e lëkurës:

  • Për lëkurë me vaj: Përzieni 1 lugë çaji vaj pluhur dhe 2 lugë vaj jojoba .
  • Për lëkurë të kombinuar: Përzieni 1/2 lugë çaji vaj pluhur dhe 2 lugë vaj ulliri .
  • Për lëkurë të thatë: Përzieni 1/4 lugë çaji vaj pluhur dhe 2 vaj ulliri ose kokosi.

 

4

Pastroni fytyrën tuaj me ujë në mëngjes. Fytyra juaj do të ndjej një freski pasi të pastrohet në mëngjes me ujë, nuk ka nevojë të përdoren pastrues pasi fytyra në mëngjes është e pastër dhe pa grim. Thani fytyrën tuaj me një peshqir të butë.

Qysh me i ditё pёrfitimet nga llaku i flokёve?

Qysh me përgaditë kremë me aloe vera?