Qysh me i ditë përfitimet nga çaji kamomil?

Këtë herë, hulumtuesit në Universitetin e Ohios kanë zbuluar se një substancë që përmban kamomili, apigenina, mund të ketë një efekt toksik mbi qelizat e kancerit.

Testet e kryera tek minjtë kanë treguar se apigenina ka aftësinë për të shkaktuar vdekjen e qelizave të kancerit dhe i bën ato më të ndjeshme për kimioterapi.

Ajo i bllokon qelizat e kancerit, e ndalon përhapjen e tyre.

Një gotë çaj kamomili në ditë, ndihmon në mbrojtjen nga kanceri, theksojnë studiuesit.

Apigenini përveç në çajin e kamomilit, gjendet edhe tek majdanozi dhe tek selinoja.

 

Qysh me i ditë shenjat paralajmëruese të atakut kardiak?

Qysh me luftu alergjinë në mënyrë natyrale?