Qysh me mbajtë dietë me oriz?

“Dieta me oriz” për këtë përbëhet nga gjella me oriz, fruta, perime, shumë pije të shëndetshme si dhe mish në sasi minimale.

Mëngjesi

Meny 1:

 • Një filxhan fruta të freskëta
 • Një filxhan oriz të kaftë
 • Kumbulla të thata apo qullë tërshëre
 • Çaj apo kafe (pa sheqer)

Meny 2:

 • Një filxhan oriz të kaftë
 • Një fetë tosti me kokrra drithërash
 • Gjysmë pjepri
 • Lëng i shtrydhur nga një portokall
 • Çaj apo kafe (pa sheqer)

Meny 3:

 • Gjysmë molle
 • Një filxhan oriz të kaftë
 • Një fetë proshutë të skuqur
 • Kumbulla dhe fiq të tharë
 • Çaj apo kafe (pa sheqer)

Dreka

Meny 1:

 • Një filxhan oriz të kaftë
 • Gjysmë filxhani djathë taze pa yndyrë
 • Çaj apo kafe (pa sheqer)

Meny 2:

 • Një filxhan oriz të kaftë
 • Sallatë domatesh – nga gjysmë filxhani djathë taze pa yndyrë dhe një domateje me uthull dhe erëza

Meny 3:

 • Një filxhan puding me oriz
 • Një karrotë taze
 • Dy filxhana perimesh të ndryshme – karrote, lakre, lulelakër, rrepkë dhe sallatë domatesh
 • Çaj, kafe apo qumësht i skremuar (pa sheqer)

Darka

Meny 1:

 • Një filxhan rizoto (pilaf)
 • 100 gram gjoks pule
 • Gjysmë filxhani karrotë
 • Një dardhë
 • Çaj apo kafe (pa sheqer)

Meny 2:

 • Një filxhan e gjysëm rizoto (pilaf) me pulë
 • Një domate të freskët
 • Dy kumbulla të freskëta
 • Çaj, kafe apo qumësht i skremuar (pa sheqer)

Meny 3:

 • Një filxhan oriz të skuqur
 • Një filxhan përzierje të perimeve kineze
 • Një portokall
 • Çaj, kafe apo qumësht i skremuar (pa sheqer)

dieta-me-oriz

Qysh me i shkri kilogramët e tepërt?

Qysh me arritë trupin e përsosur?