Qysh me i largu njollat e djersës?

Përbërësit:

  • 1 gotë uthull
  • 1/2 gote sodë të bukës
  • 1 lugë çaji me kripë
  • 1 lugë çaji me hidrogjen peroksid

1.Shumica mendojnë se njollat shkaktohen nga djersa por në fakt janë rezultat i një reaksioni mes antiperspirantëve me bazë alumini dhe trupit tuaj.

Të luftoni humbjen e ngjyrës, zhyteni maicën në një enë të mbushur me uthull dhe 2 gota ujë të nxehtë, lereni të zhytur për 20 minuta.

2.Përziej sodën e bukës, kripën peroksidin e hidrogjenit derisa të formohet një pastë.

Largone maicën nga uthulla dhe shtrydheni butësisht derisa të bëhet e lagur.

Shtrini maicën dhe filloni të shtresoni përzierjen aty ku ka njolla.

Peroksidi i hidrogjenit është agjent zbardhues, soda e bukës dhe kripa bashkëpunojnë që të larojnë njollën.

Lereni të pushojë ashtu për 20 minuta.

3.Futeni maicën tuaj në lavatriqe me rrobat e tjera.

njolla-djerse-1