Qysh me kriju losion pastrues?

Përbërësit:

  • ½ filxhan kos natyral
  • 1 lugë vaj ulliri
  • 1 e ½ lëng limoni
  •  

Merrni limonin shtrydheni dhe merrni gjithë lëngun.

Hidhni lëngun në një pjatë dhe më pas shtoni me radhë vajin e ullirit dhe kosin natyral.

Përzieni mirë gjithë përbërësit me radhë, dhe vendosni masken e përgatitur në fytyrë dhe në qafë që të keni lëkurë të lëmuar edhe aty.

E lini trajtimin të qëndrojë në fytyrë 20 minuta, për 3 minutat e para e masazhoni fytyren lehtësisht duke veshur më parë doreza plastike, nëse nuk ju gjinden një palë të tilla atëherë duhet të bëni kujdes dhe të masazhoni fytyren me bulëzat e gishtave.

Një pakujdesi gjatë masazhimit me bulëzat e gishtave mund të plasarisë lëkuren dhe t’a dëmtojë atë, prandaj kushtoni shumë rëndësi trajtimit, zgjedhjes së përbërësve, vendosjes së maskës dhe masazhimit që ushtrohet mbi lëkurë.

Qysh me përgaditë maskë kundër lodhjes?

Qysh me i ditë arsyet pse flokët nuk zgjaten?