Kadaif

Përbërësit:
500gr kadaif
200 gr arra(ben edhe pa arra)
120 gr margarin

Sherbeti:
1kg sheqer
700ml uje
1 vanil sheqer
1/2 e limonit

Përgatitja:
Kadaifi rrafshohet ne tepsi .Permbi i qitet margarina e shkrire dhe futet ne furre ne temperature 180*C deri sa te piqet.
Pergatitja e sherbetit:
Zihet sherbeti me nje vanil sheqer dhe limoni i prere ne copa.Nga momenti qe fillon te vloje zihet edhe 5 minuta.Pasi te ftohet kadaifi i qitet sherbeti i vaket.
P.S.Nga kadaifi mund te formohen edhe rolle ,ne mes i qiten pak arra dhe mbeshtillen ne forme te sarmeve.

  • drilonaona

    Per sherbetin:Ujin e hedh pernjeher me sheqerin apo hedh njeher ujin qe te marr vale dhe pastaj sheqerin

Qysh me përgaditë ëmbëlsira me luleshtrydhe?

Qysh me përgaditë gurabi me susam?