File pule me misër

Përbërësit për 2 persona:

  • 300 gr mish te bardhe pule
  • Miell
  • Vaj ulliri
  • Erez mediterane
  • 150 gr miser I embel (konzervuar)
  • 180 gr ajk 20% yndyre

file pule me miser - receta gatimi——

Koha e pergatitjes : 25 min

Gatimi

Mishi prehet në shirita, fshihet mire me letër kuzhine dhe përmillet. Në tavë shtohet 1 lugë vaj dhe pasi të nxehet mirë vendoset mishi . Pjeket në të gjitha anët, kriposet, biberoset dhe shtohen erëzat sipas shijes. I shtoni një gote ujë të valuar dhe misrin. Sipas dëshires mund t’i shtoni edhe spec të djegës, pure domatesh. Në fund shtoni ajkën dhe zieni për 5 minuta.

Pulë me Kërpudha