qyshmetro-join-our-family

Akullore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Përbërësit:

  • 300gr shllag krem
  • 200gr qumesht pluhur
  • 600 ml jogurt
  • 300 gr biskota te bluar plazma
  • 3 qese zhelatine
  • 500 gr peme te kohes/dredheza, ose ndonje tjeter
  • 100 gr sheqer

Pergaditja

300 gr shllag kremen e qitni ne 2 dc uje dhe i perzieni me mikser. Ne enen tjeter qitni 600 ml jogurt dhe 100 gr sheqer, 3 qese zhelatine, kete e vendosni ngadale nga qesja ne jogurt dhe tere kohen e perzieni qe mos te behen kokrra ose toptha. Kur masa te jete mire e perzier e qitni ngadale ne masen qe eshte e pergaditur paraprag ne enen tjeter ku eshte i pergaditur shllagu dhe tere kohen e perzieni me mikser. Pasi i keni vendosur te gjitha gjerat e perzieni me mikser edhe 10 minuta. Atehere ja shtoni 200 gr miell pluhur dhe perseri e perzieni, ja shtoni edhe 300 gr biskota plazma te grire dhe perseri mire e perzieni dhe i shtoni pemet sipas deshires dhe ngadale e perzieni me luge druri. Kremin e leni ne frigorifer (friz)me u ngri 3-4 ore .
Ju befte mire!!


Nëse keni diçka për të shtuar në temë ju lutem shkruani poshtë tek komentet.

Përgjigju

Email adresa nuk do të publikohet.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>