qyshmetro-join-our-family

Mish Viçi me Kripë

Mish Viçi me Kripë - receta gatimi

Perberesit per 4 persona:

  •  500 g mish viçi
  •  20 g ajkë për zierje
  •  80 g jogurt
  •  2 lugë mustardë (senf)
  •  2 kg kripë të trashë deti

Gatimi:

1. Në një enë të gjerë qitet kripa, laget me pak ujë dhe përzihet me lugë druri. Fundi i tepsisë shtrohet me një shtresë kripe të lagur, rrafshohet sipërfaqja, mbi të vendoset mishi, mbulohet me kripë, shtypet pak. Piqet 50 minuta në 190 shkallë. Ndërkohë, përzihet ajka, jogurti dhe senfi.

2. Nxirret mishi nga furra, thyhet syprina e kripës, mishi pritet në copa të sheshta dhe shërbehet me salcën e përgatitur.


Nëse keni diçka për të shtuar në temë ju lutem shkruani poshtë tek komentet.

Përgjigju

Email adresa nuk do të publikohet.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>